Aktivity v okolí

Aquapark Dolná Strehová

Vzdialenosť od ÚVS: 34km

Čarovné miesto pre relax a oddych

Aquatermal Strehová leží v severnej časti Ipeľskej kotliny na juhu Slovenska. Po dvojročnej rekonštrukcii ponúka termálne kúpalisko so 60 ročnou tradíciou možnosti rekreácie a služieb na úrovni, ktorá uspokojí aj požiadavky náročnejších klientov. Voda na Kupku Dolná Strehová blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky.

Vaše Kupko v Dolnej Strehovej leží v severnej časti Ipeľskej kotliny na juhu Slovenska. Po dvojročnej rekonštrukcii ponúka termálne kúpalisko so 60 ročnou tradíciou možnosti rekreácie a služieb na úrovni, ktorá uspokojí aj požiadavky náročnejších klientov. Voda na Kupku Dolná Strehová blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky.

www.strehova.sk Ukáž na mape

BIO Kúpalisko Krtko Veľký Krtíš

Vzdialenosť od ÚVS: 20km

BIO Kúpalisko Krtko Veľký Krtíš

http://www.vkcentrum.sk/ Ukáž na mape

Hontianska Paráda, obec Hrušov

Vzdialenosť od ÚVS: 20km

Hontianska Paráda, obec Hrušov

http://www.hrusovbb.ocu.sk/File/393%20x%20210_vnutorna_stranaa2%20%283%29.jpg Ukáž na mape

Hrad Modrý Kameň

Vzdialenosť od ÚVS: 23km

Jedinečné múzeum hračiek, letné divadelné predstavenia, program pre deti.

www.muzeum.sk/modry-kamen Ukáž na mape

Farma Baranek

Vzdialenosť od ÚVS: 17km

Jazdenie na koni

http://www.farma-baranek.eu Ukáž na mape

Vidámpark Budapešť

Vzdialenosť od ÚVS: 87km

Zábavný park

http://www.vidampark.hu/ Ukáž na mape

ZOO Budapešť

Vzdialenosť od ÚVS: 89km

Adresa: Állatkerti krt. 6-12, Budapešť
GPS súradnice: N: 47.51930   E: 19.0806
Web: www.zoobudapest.com
Zoo s botanickou záhradou v Budapešti patrí k najstarším zoologickým záhradám na svete. Na rozlohe takmer 11 ha ponúka niekoľko tisícok jedincov z viac než 700 živočíšnych druhov a tisícok druhov rastlín. Okrem expozícií samotných zvierat vyniká zoo svojou jedinečnou secesnou architektúrou a množstvom zaujímavých atrakcií, a preto niet divu, že ročne podľahne jej čaru viac ako milión detských i dospelých návštevníkov.

HLAVNÉ ATRAKCIEMalá skala s reštauráciou len niekoľko metrov od expozície tučniakov a tuleňov,  Veľká skala s čajovňou a expozíciami zvierat, pavilón slonov

PRE DETIdetské ihrisko, dom hier (samostatné vstupné), labyrint, kontaktný kútik s domácimi zvieratami, vozenie na poníkoch a jazda kočom, okružná jazda po zoo elektrickým vláčikom, možnosť kŕmenia slonov, voskové múzeum dinosaurov a prehistorických tvorov

DOPLNKOVÉ SLUŽBYbezbariérový prístup, reštaurácia, čajovňa, bufety s občerstvením, amfiteáter a3D kino zdarma, prehliadka zoo so sprievodcom, zábavné akcie a programy pre verejnosť (napr. Medzinárodný deň zvierat, Veľká noc v zoo a pod.)

www.zoobudapest.com Ukáž na mape

Morské Tropicarium Budapešť

Vzdialenosť od ÚVS: 106km

Adresa: Nagytétényi út 37-43, Budapešť
GPS súradnice: N: 47.40696   E: 19.0184
Web: www.tropicarium.hu
Najväčšie morské akvárium v Strednej Európe, ktoré bolo len pred pár rokmi otvorené v Budapešti v zábavno-nákupnom centra Campona, ponúka svojim návštevníkom neopakovateľné predstavenie. Aspoň na malú chvíľu sa prenesiete do najväčších hlbín tajuplných oceánov, na vlastnej koži zažijete atmosféru dažďového pralesa a uvidíte stovky fascinujúcich exotických živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Tento jedinečný a nezabudnuteľný zážitok by si jednoducho nikto nemal nechať ujsť. Žraloky budú plávať v akváriu nad vašimi hlavami!

HLAVNÉ ATRAKCIE

žraločie akvárium, dažďový prales, sladkovodné akváriákontaktný bazén umožňujúci kŕmenie či dotýkanie sa rají, možnosť organizácie narodeninových osláv, dom hier Petra Pana (v rámci zábavno-nákupného centra Campona)

DOPLNKOVÉ SLUŽBY

potápanie so žralokmi (pre certifikovaných potápačov), kŕmenie žralokov, skupinové prehliadky so sprievodcom, bezbariérový prístup pre hendikepovaných návštevníkov, reštaurácie a bufety s občerstvením

 

www.tropicarium.hu Ukáž na mape

Aquaworld Budapešť

Vzdialenosť od ÚVS: 80km

Adresa: Íves út 16. , Budapešť
GPS súradnice: N: 47.59619   E: 19.106 
Web: www.aqua-world.hu

Jeden z najväčších krytých vodných parkov Európy ponúka nezabudnuteľné zážitky všetkým vekovým kategóriám po celý rok. Pozoruhodnou atrakciou je ústredná budova, ktorá je obkolesená vysutými mostami, vežami a bazénmi, a pripomína náboženský chrám v Angkore. Ríša "usmievavých sôch" harmonicky ladí s koncepciou vodnej ríše Aquaworld, ktorého cieľom je návštevníkom, ktorí vyhľadajú túto svätyňu kúpeľnej kultúry, ponúkať zážitky spestrené ojedinelými architektonickými a technickými riešeniami. A to ešte nie je všetko: na wideslide-šmýkačke sa môžu zošmyknúť vedľa seba hoci aj traja; cibuľová šmýkačka ponúka rýchly, avšak o to intenzívnejší zážitok, a tí, čo majú srdce dobrodruha, sa môžu nechať odnášať rýchlym prúdom 180 metrovej horskej rieky valiacej sa medzi skalami. V lete je krytý vodný svet rozšírený o kúpalisko s nádherným parkom, ktorý umožňuje prežiť ďalšie dobrodružstvá vo vode a ponúka aj príležitosti zašportovať si.

V PREVÁDZKE: celoročne

BAZÉNY: bazén s umelými vlnami, surfovací bazén, plavecký bazén, bazén s napnutou hladinou

VODA: 15-38°C

INÉ AKTIVITY: sauny, 11 šmýkačiek, volejbal, záhradný grilovací pavilón, thajská masáž pod holým nebom, zábavný park, kurzy surfovania, výšková prekážková trať, kurzy potápania, hotel Ramada Resort

PRE DETI: krytý detský bazén s meniacou sa hĺbkou, detské bazény, ihriská s rôznymi vzrušujúcimi atrakciami, detskými šmýkačkami, herné priestory, miestnosť na výmenu plienok

www.aqua-world.hu Ukáž na mape

Ľavý breh Dunaja, Vác a Börzsöny

Vzdialenosť od ÚVS: 55km

Prírodné prostredie pohoria Börzsöny, ktoré je súčasťou Národného parku Dunaj-Ipeľ poskytuje vynikajúce podmienky pre rekreáciu a poznávanie prírodného bohatstva. Najstaršie pamiatky výskytu človeka v Börzsönyskom pohorí pochádzajú z novšej doby kamennej, ale snáď ešte významnejšie sú pamiatky z doby Arpáda... Románsky kostol v obci Nagybörzsöny je jednou z najstarších a najkrajších budov pochádzajúcich z Arpádovskej doby na území Maďarska. Vo svätyni kostola lokality Márianosztra jedného z najznámejších pútnických miest v Maďarsku - sa nachádzajú stredoveké sakrálne predmety. Centrom mikroregiónu je podunajské mesto Vác. Biskupi XVIII. storočia vybudovali z neho barokové mesto jedinečnej krásy. Jeho hlavné námestie je najpompéznejším barokovým námestímv Maďarsku. V hrobke bývalého kostola dominikánov na hlavnom námestí mesta Vác bola inštalovaná výstava "Memento Mori",predstavujúca nedávno objavené relikvie a múmie, pochádzajúce z XVIII. storočia. Dnes je mesto dôležitým miestom, kam jazdia na dovolenku obyvatelia Budapešti, i turisti do Budapešti smerujúci. Mesto má katedrálu zo 17. storočia a víťazný oblúk z 18. storočia. Vďaka železnici Budapešť - Bratislava - Břeclav - Praha má i dobré dopravné spojenie.Navštevovaným objektom je Botanická záhrada Maďarskej akadémie vied v obci Vácrátót, kde v letnom období usporadúvajú promenádne koncerty.

Ukáž na mape

Visegrád na dunajskom ohybe

Vzdialenosť od ÚVS: 57km

Navštíviť Visegrád je priam povinnosťou každého uvedomelého Stredoeurópana. Tým, ktorí tak ešte neurobili, to môžeme len odporučiť. Na svoje si prídu aj milovníci prírody, rodinky s deťmi i "ostalgici".Hrad Visegrád sa nachádza uprostred zalesnených kopcov zhruba v polovici trasy Dunaja medzi slovensko-maďarskou hranicou Štúrovo - Ostrihom a Budapešťou. Práve pri Visegráde sa Dunaj obracia k juhu. Pôvodne tu viedla severná hranica Rímskej ríše. Dôležitý strategický význam mal Visegrád aj pre Slovanov, ktorí ho dobyli na prelome 9. a 10. storočia. Práve oni mu dali meno - Visegrád znamená "hrad na vyššom mieste". Postavenie Visegrádu sa ešte posilnilo po založení uhorského štátu.


Výlet na Visegrád má svoje čaro. Preveziete sa kompou na protiľahlú stranu Dunaja z Nagymarosu (áno, je to ten z nedokončenej priehrady, v tesnej blízkosti tu teda nájdeme symbol spolupráce aj pretrvávajúceho politického napätia) a spravíte výstup na protiľahlý kopec. Potom sa môžete ponoriť do neďalekého termálneho kúpaliska v dedinke so zvláštnym menom Lepence a na súmraku sa poprechádzať uličkami Visegrádu s peknými starými domami, ktoré nehyzdia plastové okná. Navečerať sa môžete v jednej z mnohých reštaurácií. V pokoji si môžete vychutnať majestátnu atmosféru miesta, ktoré tak pripomína "náš" Devín. Na druhý deň sa vyberte do impozantnej ostrihomskej katedrály len dve až tri desiatky kilometrov odtiaľto a zapáľte sviečku za budúcnosť Visegrádu.

Ukáž na mape

Úzkokoľajné železničky Kismaros, Szob

Vzdialenosť od ÚVS: 68km

Lesná železnica KirályrétTrasa: Kismaros – Morgó – Szokolya – Paphegy – Királyrét
dĺžka trate:12 km,
www.kisvasut-kiralyret.hu
 Táto úzkokoľajka patrí medzi najstaršie svojho druhu v krajine. Kedysi presahovala dĺžku 200 km, dnes sa z nej poda-rilo zachovať 12 km. Vláčik beží v doline potoka Morgó, ktorý sústreďuje vody najväčšieho údolia pohoria Börzsönyod Kismarosu, ležiaceho na brehu Dunaja cez obec Szokolya po Királyrét, ktorý je najlepším východiskovým bodomkrásnych túr po pohorí Börzsöny. Na Királyrét-e si možeme vyskúšať aj jazdu na drezine. Z Királyrétu sa dá po značných turistických trasách dostať až ku skalnatým horám rezervácie Börzsöny, Csóványos, Nagy-Hideg-hegy a Magas-tax.
Lesná železnička v SzobTrasa: Szob – Máriakút – Márianosztra
dĺžka trate:7 km,
www.kisvasut.huwww.borzsonykisvasut.uw.hu
V sotva 60 kilometrovej vzdialenosti od hlavného mesta Maďarska, od Budapešti očakáva svojich cestujúcich nedávno zrekonštruovaná úzkokoľajka, ktorá premáva medzi Szob a Márianosztra. Trať bola postavená v roku 1912 a súpravy prevážali andezit, ktorý sa ťažil v kameňolome v Márianosztra. V obci Márianosztra sa nachádza významný kláštor

Ukáž na mape

Hollókő – dedina ako zo stredoveku

Vzdialenosť od ÚVS: 39km

Adresa: H-3176 Hollókö, Kossuth u. 68.
www.holloko.hu
Hollókő verne zachytáva obraz stredovekej dediny. Pre tradičný štýl výstavby osady sú charakteristické lomené fasády s vyčnievajúcim štítom a sedlovou strechou. Interiér domu je rozdelený na tri časti: komoru, kuchyňu a „dobrú izbu“, ktorá býva bohato vyzdobená. Centrom každého domu je však kuchyňa s pecou, kde pani domu dodnes pečie chlieb a langoše. Na peci môžete koniec koncov aj naozaj a za výhodnú cenu prespať. Stred dediny tvorí kostol s šindľovou strechou, neskoré gotické umelecké dielo z počiatku 15. storočia, ktoré sa na prvý pohľad od ostatných domov príliš nelíši. V dedinskom múzeu sa nachádzajú predmety dennej potreby a obrazy zo života Paloczanov, ktorý tu dnes plynie v rovnakom duchu ako pred mnohými rokmi. V Hollókő vás zaujme aj hrad z polovice 13. storočia, ktorý je opradený mnohými legendami. Jednou z nich je aj povesť o tom, ako osada získala svoje meno. Pán hradu, András Kacsics, ktorý žil v druhej polovici 13. storočia, vraj raz uniesol ženu susediaceho statkára a uväznil ju vo svojom hrade. Jej bývalá pestúnka, známa čarodejnica, si však privolala na pomoc synov diabla. Tí sa objavili v podobe havranov (holló) a v zobákoch z hradu poodnášali kameň po kameni, až kým uväznenú ženu neoslobodili. Podľa tejto legendy získala obec názov Hollókő (havraní kameň). V neskoršom stredoveku počas tureckého obliehania dediny bol hrad skutočne zbúraný.


Historické centrum dediny vyhorelo v roku 1905 a neskôr bolo nanovo postavené do pôvodnej podoby. Trosky hradu zo 13. storočia boli tiež zreštaurované. Zo stredovekého hradu, ktorý stojí na 362 metrov vysokom štíte Szár, sa človek môže pokochať nádherným pohľadom na národný park Bükk a červené strechy dedinských domov, ktoré sú roztrúsené v kopcoch pohoria Cserhát. Hoci historické centrum so svojimi 67 pamiatkovo chránenými domami s vyrezávanými drevenými verandami pôsobí ako skanzen alebo bábkové divadlo, ľudia tu skutočne bývajú a pracujú. V niektorých budovách, ktoré boli v roku 1909 zasiahnuté požiarmi a neskôr znova postavené v štýle pôvodnej architektúry 17. storočia, nájdu rekreanti možnosť prenocovania.

Ukáž na mape